CTU CarTech Formula Student TeamCTU CarTech Formula Student Team
Nadace na podporu rozvoje pokročilých technologií, inovací a technického vzdělávání v České republice

dáváme věci do pohybu ...

  • Projekt je realizován na ČVUT
  • Velikost podpory je 200.000,- Kč
  • Délka projektu činí 8 měsíců

CTU CarTech Formula Student Team

Řešitelé: Bc. Lukáš Papík, Ing. Libor Červenka

 

Projekt je zaměřen na řešení konstrukce rámu vozu FS.02 určeného pro studentské závody Formula Student. Hlavním úkolem projektu bylo snížit spotřebu paliva vozidla a to dvěma způsoby. Jednak použitím lehčích materiálů a tím snížit celkovou hmotnost vozidla a dále nalezení optimálního nastavení řídící jednoty spalovacího motoru a dalších parametrů, které vedou ke snížení spotřeby paliva.

 

Formula Student je konstrukční soutěž vysokých škol, jejíž cílem je zkonstruovat, vyrobit a závodit s vozem formulového typu. V projektu jsme navázali na loňský první ročník a letošním cílem bylo postavit vozidlo, které bude v konkurenci 78 týmů na německém Hockenheimringu bojovat o umístění v první třetině startovního pole.

 

Jednotlivé soutěžní disciplíny kladou na vůz protichůdné požadavky vedoucí k nalezení kompromisů. V soutěži je hodnocen jak nejrychlejší vůz, tak zároveň nejnižší spotřeba. Úspěšně jsme aplikovali poznatky z prvního vozu FS.01 na vůz FS.02. Vzniklo tak nové vozidlo, ve kterém je zakomponováno více moderních materiálů díky kterým se nám podařilo snížit hmotnost vozidla o 64 kg. Dále jsme optimalizovali nastavení řídící jednotky motoru a dalších parametrů. Tyto úpravy vedly ke snížení celkové spotřeby paliva na přibližně stejné trati oproti FS.01 o 1,6 l/100km na 4 l/100km. Díky těmto změnám jsme obsadili celkově 18. místo ze 78 startujících.

 

Výstupy z tohoto projektu jsou dále použity při vývoji vozu FS.03 pro další ročník soutěže Formula Student. Více informací o formuli ČVUT naleznete na cartech.cvut.cz.